Створюємо книгу

Додрукарська підготовка книжки

Додрукарська підготовка книжки передбачає такі основні етапи:

– редагування

– верстка

– дизайн обкладинки

Зупинимося на кожному детальніше.

Редагування

З досвіду багаторічної роботи можемо сказати, що зазвичай автори недооцінюють важливість якості своїх текстів з точки зору грамотності. 70-80 відсотків матеріалів, що до нас надходять, потребують редагування, нерідко дуже суттєвого, але лише незначний відсоток авторів цікавиться, чи є можливість вичитати їхні тексти. І мова тут не йде про втручання у стиль написання чи зміст речень. Інколи неправильно написані елементарні слова, не кажучи вже про коми там, де вони зовсім не потрібні, або їх же відсутність у місцях, де кома аж напрошується.

Якісне редагування коштує недешево, і не всі мають можливість заплатити за ці послуги. Розуміючи це, можемо запропонувати вам дешевше «косметичне» редагування. Таке вичитування текстів не виловить усі недоліки, але, принаймні, забере найбільш разючі граматичні та орфографічні «ляпи».

Верстка

Верстка або верстання – розміщення тексту та ілюстрацій на сторінці чи розвороті книги, газети тощо за допомогою спеціальних комп’ютерних програм.

 

Додрукарська підготовка книжки

 

Додрукарська підготовка книжки

 

Вище – зразки верстки прозової та поетичної книжок, бо інколи під час розмови з початкуючими авторами виявляється, що не всі розуміють, що означає «зверстати книгу».

Також у цьому визначенні варто підкреслити слово спеціальних, позаяк автори часто вважають такою програмою MS Word.

Це хибна думка. MS Word призначений, в першу чергу, для роботи з текстом (набір та елементарне форматування), але не для верстки книги.

Ви можете, звичайно, зверстати власноруч свої тексти у MS Word, якщо естетичний вигляд сторінок книжки не має для Вас особливого значення. Але слід мати на увазі, що є певні технологічні вимоги до параметрів макету книжки: розмір полів, розподільна здатність ілюстрацій, розмір шрифтів, багато іншого, про що відомо тільки спеціалістам. Тому буде краще, якщо Ви надішлете нам «чистий» текст у MS Word, а ми за Вашими побажаннями перетворимо його у книжковий макет.

На етапі узгодження питань щодо верстки найперше потрібно визначитися із форматом книжки.

Найбільш економічно вигідним є формат 60х84/16 (більш відомий як формат А-5 – половина стандартного аркуша паперу), у якому виходить друком більша частина книг.

Дизайн обкладинки

Головне у книжці, звичайно, її зміст, але обкладинка, як і зовнішність людини, справляє найперше враження. Тому важливо, щоб вона була гарною.

Часто автори мають своє бачення обкладинки. Ми завжди дослухаємося до таких побажань. Але найкращого результату можна досягти, коли є творча співпраця автора і дизайнера видавництва.

Єдине, що тут варто порадити: якщо Ви самі вирішили пошукати якісь ілюстрації чи фото для оформлення книжки в інтернеті, обов’язково звертайте увагу на їхній реальний розмір. Під кожною картинкою зазначене співвідношення пікселів, наприклад, 300х250 чи 1240х2000 і т.п. Зображення із розміром меншим ніж 600 пікселів навряд чи буде насправді якісним та чітким на папері.

Також Ви можете подивитися додатково розмір ілюстрації у програмі Photoshop. Для цього потрібно відкрити вкладку Image на верхній панелі й перейти до позиції Image size. У вікні, що відкриється, буде інформація про розмір картинки у сантиметрах чи міліметрах.

Від задуму до втілення: друкуємо книжку

Способи друку

Надрукувати книжку можна кількома способами: офсетним типом друку, цифровим принтерним, різографним. Кожен має свої особливості, тож зупинимося на них детальніше.

Офсетний друк забезпечує чудову якість і найбільш економічно вигідний з точки зору собівартості одного примірника. Та є одне «але»: для офсету тираж видання має бути не меншим за 300 примірників. Відтак для авторів, які мають у розпорядженні невеликі кошти і хочуть надрукувати 20-100 книжок, цей варіант не підходить.

Принтерний друк трішки дорожчий у плані вартості одного примірника, та він більш «гнучкий»: Ви можете замовити надрукувати навіть один примірник для проби, а тоді дозамовити ще, наприклад, 50, 20 чи 100 залежно від потреби і коштів, на які розраховуєте. Принтерний друк також забезпечує хорошу якість друку.

Різографний тип друку найдешевший. Які його особливості? По-перше, для різографа тираж має бути не менше 80-100 примірників. По-друге, різограф цілком прийнятний для відтворення текстів, але не здатний забезпечити хорошу якість друку фото та ілюстрацій. Тому його можна порекомендувати авторам неілюстрованих художніх книг, монографій, збірників статей, публіцистичних видань тощо.

Палітурка і типи зшивання книжки

Від типу палітурки – тверда чи м’яка – безпосередньо залежить спосіб зшивання книжки. Мабуть, вдаватися у детальне обговорення твердої палітурки нема сенсу, позаяк кожен розуміє, про що йдеться. Єдине, на що варто звернути увагу авторів, особливо тих, котрі здають у видавництво готовий зверстаний макет, – при твердій палітурці бажано, щоб кількість сторінок книжки ділилася на 16 чи 32. Особливо це актуально для офсетного друку. І, звичайно, тверда палітурка коштуватиме дорожче, аніж м’яка.

Для зшивання книжок з м’якою палітуркою застосовують термосклеювання.

Якщо видання має менше, ніж 80 сторінок, за технологією таку книжку зшивають металевою скобою.

 

Додрукарська підготовка книжки

Опубліковано в Видання книг
  • Chavarga

    Я є автором ідеї зшивати книги з м’якими палітурками, попередньо ослабивши сторінки в місці зшивання. При спробі оформити патент на винахід, дізнався, що є операція “біговка”, і навіть є принтери, які можуть виконати цю операцію. Книги з м’якими палітурками, після ослаблення сторінок, читати ЗНАЧНО легше, – я проводив експеримент у видавництві “Патент” при друкуванні однієї з моїх книг, ослаблення сторінок проводив вручну, через металеву лінійку.